Протестна мрежа за новото управление на БНБ: Как ще върнете разклатеното доверие в банковата система?
Въпросите без отговор след избора на нов управител на централната банка
След половинчатия и изкривен доклад на парламентарната комисия за причините за фалита на КТБ, виждаме втори обезпокоителен знак от сегашното коалиционно управление – начина, по който беше гласуван от парламента новия управител на БНБ Димитър Радев и начина, по който предстои да се гласуват предложените от него подуправители Димитър Костов, Калин Христов и Нина Стоянова.
Смятаме, че истинска дискусия по проблемите на разклатената банкова система липсваше и отново цялата процедура по избора на управител централната банка маскираше предварително взето решение – точно както бе гласуван и управлявалия два мандата досегашен управител на БНБ Иван Искров. Липсваше както конкретика, така и принципна дискусия за начина, по който законово се урежда банковия надзор и какви са неговите функции и отговорности.
Припомняме, че още през 2014г. изготвихме становище, според което управителния съвет и лично управителя на БНБ носят не само морална, но и наказателна отговорност за допуснатия регулаторен провал в случая КТБ. Становището е предадено на прокуратурата, но вече осем месеца нямаме отговор от нея.
Особено сме притеснени от предложението бивш финансов министър от времето на баковите фалити през 1996-97г. да поеме надзора на банковата система. Смятаме това за стъпка с тотално грешно послание, след като вече стана пределно ясно, че българските институции и регулатори не са научили нищо от тази банкова криза. Наказани за източването на половината български банки също нямаше, както и сега за КТБ.
Ето какво не чухме от новия управител и предложения екип от подуправители:
Как точно смятат да върнат разклатеното доверие в банковата система?
Ще разследват ли докрай какво се е случвало точно в КТБ и как точно се е допуснал този фрапиращ случай на регулаторен провал?
Как ще се запълни вакуума в надзора на банките между БНБ, Комисията за финансов надзор и одиторите, който стана скандално видим в случая КТБ?
Как ще предотвратят в бъдеще отново да имаме бездействащ Управителен съвет на БНБ, който се оказва и че не носи никаква отговорност, дори се преизбират отново?
Защо БНБ мълчи по важни журналистически разследвания относно български банки и не само не реагира, а дори си позволява натиск върху разследващите медии?
Какви етични правила ще спазва новия екип или отново пеенето между регулатори и поднадзорни лица ще е само минимално провинение „което не се отразява на техния обективен и професионален надзор”?
Ще има ли промяна в начина, по който се избира Управителния съвет на БНБ, защото сегашният, меко казано, поставя много въпросителни за тяхната независимост и професионализъм?
Какво е възнаграждението на управителя и УС на БНБ и какви отговорности стоят срещу него?
И накрая въпрос, който напразно очаквахме управляващите да поставят – не е ли дошло времето за международен конкурс за управител на БНБ?
Очаквахме да видим, че изводите от аферата КТБ са направени, но за съжаление това не се е случило. Остава ни единствено да се надяваме, че скоро ще има и европейски надзор над банковата система, за да чувстват българските граждани и фирми сигурност за своите пари както като спестители, така и като данъкоплатци, които накрая покриват сметката за банковите провали.
От няколко дни следя този колосален казус за това колко са им възнагражденията на управителя и подуправителите на БНБ. Потресена съм колко ниско сме изпаднали като общество, за да ни вълнуват тези въпроси много повече от сериозните и важни въпроси, като на пример, защо все още българската държава не може да екстрадира Цветан Василев от Сърбия и той да бъде изправен пред съда? Какво значение има какви заплати взимат в БНБ? Нали са експерти професионалисти и трябва да се следят както за държавните финанси, така и за това някой да не бърка в кацата с меда от частните банки. В казуса с КТБ имаше пропуски. Пак никой не говори за тях и никой не пита как ще се отстранят? Не е сериозно да се дават смешно ниски заплати в БНБ за отговорността, която там трябва да се носи. Като им даваме ниска заплата никой експерт няма да иска да работи там, защото в частния сектор ще му оценят уменията доста по-високо. Кой ще отиде да работи за минимална заплата, освен някой пълен некадърник, който никъде не го искат и ще прави мега глупости от неразбиране и ще се чуди как може да открадне. Да не говорим и колко лесно ще го купи Василев, за който се знае, че дава по 10 хил. на журналисти като Миро Иванов.