Десет неща след оставка

Жюстин Томс
(публикувано в брой 19 на вестник #Протест)
Един от най-често срещаните въпроси, основно от страна на непротестиращите, вероятно прокаран от “опорните точки” на нашите управляващи, е именно този: “и след оставката – какво?” най-честият отговор пък е “същото”. Протестиращите биват обвинявани, че не предлагат нищо градивно, нямат идеи, нямат представа какво искат за бъдещето на България. „Да, ама не”, както казваше г-н Петко Бочаров.
Попитахме активно протестиращи за мнението им и в поредица броеве ще публикуваме техните 10 основни очаквания за „след това“, защото е важно да се чуят и да се знае, че протестиращите имат достатъчно идеи, мисъл, визия за това какво ще дойде след оставката.
Михаил-Ернесто Михайлов
1. Нова избирателна система (не само изборен кодекс)
2. Законови мерки за прозрачност на публичните разходи
3. Стратегически приоритет и изграждане на капацитет за ефективно и смислено усвояване на средства от ЕС (включително мостови механизми)
4. Изработване на 30 годишна стратегическа рамка за развитие на България
5. Либерализация на образователната система с фокус към социално включване, усвояване на умения и компетенции, създаване на специални програми за идентификация и обучение на надарени деца, и програми за професионално образование.
6. Създаване на система за измерване на щастието на населението като един от критериите за развитие на страната и мерки за увеличаването му.
7. Реинженеринг на публичните услуги с оглед на повишаване на ефективността, прозрачността и качеството им, с поставяне на opengovernment/opendata като основна парадигма на изграждането на публични услуги
8. Прозрачност и оптимизация на състава и разходите за полицията
9. Независима и работеща съдебна система с пряк избор на съдии и прокурори
10. Фокус върху развитието на науката и технологиите
Елена Хамбарджиева
1. Справедливи избори
2. Гражданско образование
3. Скъсване на връзките между олигархияата и политиката ( Морал в политиката)
4. Пълноценно работеща правова държава
5. Лустрация в политиката и образованието
6. Законодателско предложение от гражданите
7. Граждански съвет към партии
8. Електронно гласуване
9. Относно медиите: Свободни медии. Открито и прозрачно финансиране на медиите (Европейска практика на финансиране на медиите).
10. Образователна реформа